Levelek

Az akadémiai Goethe-gyűjtemény fontos csoportját alkotják a levélkéziratok. Az Elischer-gyűjteményben eredetileg 19 Goethe által írt, helyesebben titkárával íratott és saját kezűleg aláírt levél volt. Ma e 19 darab mellett még két levél található, mindkettő 1953-ban Harsányi Móric hagyatékával került az Akadémiai Könyvtárba. Elischer Boldizsárnak a Goethével kapcsolatban álló kortársak 144 írását (135 levelet és 9 egyéb írást) sikerült gyűjteménye darabjává tenni. Ezek – Goethe fiának egy írása, valamint egy lakatosszámla kivételével – ma is megtalálhatók a Kézirattár állományában.

E dokumentumcsoportba tartozik húsz további levél vagy egyéb irat, amelyek túlnyomó része (16 tétel) szintén Harsányi Móric adománya.

A Goethe által írt levelek sorában három kimondottan értékes darab is található. Az egyiket 1791-ben vagy 1792-ben Herdernek küldte (témája Constantin herceg latinra tanítása), a másik kettőt pedig 1791-ben Johann Friedrich Reichardt berlini udvari zeneigazgatónak. Az egyikben hosszas értekezés olvasható a weimari színházról, a másikban optikai megfigyeléseit (Színtanát) ajánlja Reichardt figyelmébe.

Goethe családtagjai közül feleségének, Christiane Vulpiusnak levelét mutatjuk be. Christiane Weimarban 1804. július 4-én kelt barátságos, bensőséges hangvételű levele a család barátjának, Dr. med. Nikolaus Meyer (1775–1855) brémai orvosnak szól.

A Goethe-kortársak leveleinek tartalmi és kultúrtörténeti vizsgálata egyelőre nem történt meg, jóllehet ezek az iratok tartogathatnak érdekességeket és új információkat a korszakra vonatkozóan. A nagy német természettudós Alexander von Humboldt (1769–1859) és bátyja, a tudós államférfi Wilhelm von Humboldt (1767–1835) egy-egy levele is megtalálható a levelek között. Alexander valószínűleg kiadójának, Johann Friedrich Cottának írt készülő művének késlekedéséről, míg Wilhelm levele Carl Friedrich von Jasmundnak, a wittembergi járás vezetőjének szól annak érdekében, hogy friss hódtetemet kérjen egy természetbúvár orvos-ismerősének. A levelek újdonságok a Humboldt-kutatásban, mindkét levelet először közöljük átírásban.